מערכת אשקלונים | צילום: עו"ד טלי ורד-קינן 

נושא ה"ידועה בציבור" הולך ותופס תאוצה בשנים האחרונות בכל הקשור לדיני משפחה במדינת ישראל. אם בעבר, רק אישה שהייתה נשואה כדת וכדין יכולה הייתה לזכות במחצית מרכושו של בעלה שנפטר, הרי שבשנים האחרונות גם מי שמוכרת כ"ידועה בציבור" של אותו אדם, זכאית לאותן הזכויות כמו אשתו חוקית של המנוח. הכללים ידועים, ידועה בציבור נחשבת למי שחיה עם אותו אדם וחלקה איתו חיים משותפים כמו בת זוג לכל דבר, למעשה המונח מבטא את ההנחה שאם השניים היו ידועים כבני זוג גם אם הם חיו ללא חתונה- הרי ההגדרה מתקיימת.

אלא שישנם מקרים, שבהם נעשים ניסיונות להיראות כאלו, בכדי להשיג את כספי הירושה. סיפור יצרי כזה מתרחש לאחרונה , וצפוי להעסיק לא מעט את בית המשפט לענייני משפחה. אדם מאזור הצפון נפטר לפני מספר חודשים. הוא אינו הותיר אחריו צוואה, אלא צו ירושה. ילדיו החוקיים, נדהמו לגלות כי יש מי שזוממת לקחת מחצית מכספי הירושה אותם הותיר לאחר מותו. מדובר במי שאכן הייתה בת זוגו, אלא שהשניים נפרדו שנים לפני פטירתו  ונותרו בקשרים ידידותיים בלבד. כעת טוענת אותה אישה שהיא ה"ידועה בציבור" של אותו אדם ולכן מטבע הדברים מגיע לה לקבל מחצית מרכושו.

בצר להם, מצאו עצמם קרובי משפחתו של האיש עומדים בפני שוקת שבורה. אחד מהם – תושב האזור- פנה לעורכת הדין טלי ורד- קינן – מומחית לדיני משפחה – בבקשה כי תסייע להם. עו"ד ורד-קינן מיהרה להגיש בקשה לבית משפט לענייני משפחה בקרית שמונה, שם התגורר המנוח, בכדי לטרפד את מזימתה של האישה. בדיון טענה עורכת הדין, כי אמנם השניים היו בני זוג בעבר, אך בשנים האחרונות לא היוותה האישה כ"ידועה בציבור" שלו בשום צורה, שכן לא התגוררה עמו ואף לא הייתה איתו בקשר זוגי רומנטי מלבד ידידות, ולמעשה מה שמניע אותה הוא בצע כסף בלבד, ולכן על טענתה להידחות כליל, ורכושו של האב צריך להתחלק בין יורשיו החוקיים. כעת, צפויים דיונים רבים בנושא הפיקנטי, כאשר דבר אחד בטוח – משעמם זה לא יהיה.