חוק הירושה תשכ"ה -1965 אינו מכיר בזכות הירושה של זוגות חד מיניים וזאת מאחר והמדובר בחוק ישן יחסית שחוקק בימים שבהם היו פחות זוגות חד מיניים ועל כן, חלק מההוראות בו אינן מנוסחות באופן רלוונטי לעולם המודרני.

 יחד עם זאת, במספר פסקי דין הוכרה זכותו של בן זוג ידוע בציבור לרשת את בן זוגו המנוח. כך למשל קבע בית המשפט כי השימוש בביטוי "איש ואישה" לא נועד לשלול את זכותם של בני אותו מין לרשת זה את זה בכפוף לעמידה בתנאים שקבע החוק לזכות הירושה של ידועים בציבור:   

בני הזוג קיימו משק בית משותף; 

בשעת פטירתו של בן הזוג, בן הזוג שנותר בחיים לא היה נשוי לאדם אחר; 

המנוח לא הותיר צוואה המונה יורשים אחרים.  

חשוב להבהיר כי גישה זו של בתי המשפט איננה הלכה מחייבת ועל כן, אין ערובה לכך כי פנייה לבית המשפט תסתיים בהכרה בזכות הירושה של בן הזוג. לפיכך, כל עוד אין הלכה מחייבת או תיקון של חוק הירושה באופן המכיר בזכויות בני זוג חד מיניים – הדרך היחידה להבטיח את זכות הירושה אצל זוגות חד מיניים היא על ידי עריכת צוואה תקפה.

לכן, מומלץ מאוד לזוגות חד מיניים לערוך צוואה, על מנת להבטיח שלאחר פטירתם יעבור רכושם לבן הזוג. עריכת צוואה תעניק לבני הזוג הן וודאות משפטית ובטחון כלכלי לאחר פטירת מי מבני הזוג וכן תייתר את הצורך בפנייה לבית המשפט לצורך מתן פסק דין הצהרתי בדבר היותם של בני הזוג ידועים בציבור (שהינו הליך יקר וממושך) וכאמור – אין כל הבטחה שבאמת הזוג יוכר ככזה בסופו של דבר.

לפיכך, עריכת צוואה הינה דרך יעילה, קצרה ובטוחה להבטיח את זכויות בן הזוג האחר באופן שיחסוך כספים רבים ועוגמת נפש בעתיד וכמובן יביא לוודאות ולבטחון בדרגה גבוהה.

ניתן לערוך את הצוואות כצוואות הדדיות, באופן דומה לצוואות הדדיות בין בני זוג שאינם חד מיניים.

כמו כן, ניתן להורות בצוואה הוראות בעניין הטיפול בילדיהם המשותפים של בני הזוג וניהול הכספים והרכוש עבורם עד לבגרותם.  

 

שתפו את התוכן

זקוקים לשירות משפטי מקצועי ואחראי?
פנו עכשיו לעורכת דין משפחה ומגשרת טלי ורד קינן
03-7306162


צרו קשר עכשיו

נושאים נוספים שיכולים לעניין אתכם